Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przestrzeń młodych!

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Jak powinna wyglądać idealna przestrzeń dla młodych?

Rozumiana jako miejsce, sieci wsparcia, możliwości rozwoju ale też edukacji, w tym także tej obywatelskiej. Takie miejsce odwiedziliśmy z grupą młodzieży z Bukowej w Lublinie było to Centrum Rozwoju Młodzieży oraz Centrum Pomocy Dzieciom i Młodzieży. Obie inicjatywy prowadzone są przez Fundację Sempre a Frente w Lublinie. W pierwszym miejscu młodzież zobaczyła jak w praktyce wygląda taka przestrzeń, jakie działania są prowadzone. Największe zainteresowani młodzieży wzbudził wolontariat młodzieżowy, który różni się od „tradycyjnie” rozumianego wolontariatu ponieważ nie ma ona charakteru akcyjnego, charytatywnego. W zasadzie wolontariat ten to ścieżka rozwoju młodego człowieka w dorosłość ale z dużym akcentem na odpowiedzialność i zaangażowanie obywatelskie. Wolontariusze sami są animatorami, edukatorami dla innych grup dzieci i młodzieży, dają coś z siebie także zyskują. A „zyski” te są bardzo duże bo jest to doświadczenie, odpowiedzialność ale także możliwość poznania ludzi z całej Europy w ramach różnych programów międzynarodowych realizowanych przez Fundację.

Drugie miejsce, które odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce kompleksowej pomocy i wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie, gdzie specjaliści są na miejscu począwszy psychologów, psychoterapeutów po prawników itp. Każda potrzebująca osoba otrzymuje tu kompleksowe prowadzenie i pomoc. Takich palcówek o takim charakterze w Polsce jest 6, zatem mogliśmy zobaczyć jak takie miejsce funkcjonuje w praktyce w Lublinie.

Warto dodać, że każde z odwiedzonych miejsc jest przyjazne dla młodych, nie ma sztywnych ławek i krzesełek co powoduje, iż sama forma zewnętrzna jest przyjazna dla młodzieży.

Doświadczenie tej wizyty było ważne dla grupy z Bukowej, ponieważ pokazało możliwości i dało przekonanie, iż warto „sięgać po marzenia, nawet te najśmielsze”

Wizyta odbyła się w ramach Projektu „Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi” współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry