Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pomocna rodzina

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Starsze osoby borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi, czyli takimi, które cechują się długim czasem trwania oraz wolnym postępem zmian chorobowych. Najczęściej są to schorzenia nieuleczalne. Najpopularniejsze z tych chorób występujące u seniorów to: cukrzyca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, nowotwory, osteoporoza. Nieprzypadkowo tematem inicjatywy zajęli się członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju kierowanego przez prezes Krystynę Różaniecką.

- Bardzo często w parze z chorobą przewlekłą, osoby starsze ulegają załamaniu psychicznemu, nerwowemu, a nawet depresji – opowiada Kazimiera Kapka, współorganizatorka inicjatywy pn.: ” Pomocna i bezpieczna rodzina”.

Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Jednakże bardzo często największy wpływ na zachowanie seniora ma brak wsparcia ze strony rodziny oraz przyjaciół, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, brak samodzielności, niepełnosprawność lub brak wystarczającej ilości środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia. Osoba starszą czuje się samotna, zagubiona, a dodatkowo cierpi walcząc z chorobą.

Rolą rodziny jest wsparcie psychologiczne seniora. Pomoc nie powinna ograniczać się na wypełnieniu podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jak najbardziej powinna skupić się na dobrych, ciepłych relacjach. Dzięki temu schorowana starsza osoba cieszy się, że może z kimś porozmawiać czy po prostu się pożalić. Nie czuje się samotna w swojej chorobie.

Jak się okazuje czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń.

Wiedzę dotyczącą prawidłowo skomponowanej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych przez osoby starsze seniorzy zdobyli podczas spotkania, które odbyło się dnia 30 września br. w Biłgoraju. Natomiast 21 października br. uczestnicy dowiedzieli się jak budować dobre relacje w rodzinie, w której żyje osoba chora na choroby przewlekłe. Na tym spotkaniu odkrywali również jak przygotować wzorcowy posiłek dietetyczny.

W codziennym menu powinny się znaleźć pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak: pieczywo razowe, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste makarony, ryz i płatki raz warzywa. W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów mlecznych tj. jogurt, kefir, maślanka oraz ser biały.

- Dowiedzieliśmy się, że z umiarem trzeba spożywać owoce oraz, że warto je jeść razem z jogurtem, kefirem, maślanką, orzechami lub dodatkiem produktu zbożowego – podkreślają Maria Rozwadowska oraz Urszula Małek, współrealizujące inicjatywę.

Bardzo ważne jest również prawidłowe nawodnienie organizmu. W ciągu dnia osoby starsze powinny pić co najmniej 1,5 l wody. Można pić wodę mineralna i lekkie napary z herbaty bez cukru. Należy unikać soków i słodzonych napojów.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry