Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Podsumowanie - koniec czy początek?

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!.

To była piękna, kilkunastomiesięczna przygoda ze wspaniałymi młodymi ludźmi i wieloma ciekawymi wydarzeniami – tak koordynatorka projektu – Monika Dominik z Fundacji Bliżej Pasji otworzyła Galę podsumowującą projekt „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”

Projekt rozpoczął się w trudnym czasie pandemii, kiedy kontakt młodzieży z trenerkami odbywał się on-line, kiedy to ćwiczenia, eksperymenty, interaktywne metody warsztatowe były prawdziwym wyzwaniem. Jednak to wiedza przyswojona na warsztatach on-line stała się fundamentem do kolejnych działań: debat oxfordzkich, gier terenowych, inicjatyw obywatelskich. Odbywały się one już w formie bezpośredniej, kiedy można było zbudować relacje, pogłębić więzi, nauczyć się pracy zespołowej.

Ważną częścią projektu stały się narzędzia i techniki partycypacyjne: szkolne budżety obywatelskie, punkt konsultacyjny, panel dyskusyjny, konsultacje społeczne, inicjatywy lokalne, Word Cafe i inne, przygotowujące młodzież do bycia odpowiedzialnymi, świadomymi obywatelami.

Jednym z wątków spotkań była refleksja nad rezultatami osiągniętymi w projekcie. Mówili o nich sami uczestnicy i uczestniczki podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt. w Smólsku w dniu 22 kwietnia b.r. Oto niektóre wypowiedzi:

– dzięki projektowi mogliśmy poczuć się ważni, mogliśmy poczuć sprawczość, dzięki temu, ze wpływamy na naszą społeczność lokalną;

– mogliśmy odkrywać swoje pasje i je rozwijać;

– wzrosła moja motywacja do zaangażowania społecznego, to jest naprawdę fajne robić coś wartościowego, co się samemu wymyśli;

– nabrałem pewności siebie w wystąpieniach publicznych;

Dla ponad siedemdziesięciu młodych ludzi z miejscowości: Smólsko Małe, Bukowa, Stary Bidaczów, Korytków Duży, Dąbrowica i Sól aktywność obywatelska nie kończy się: będą działać w utworzonych Klubach Aktywności Obywatelskiej i swoją energią zmieniać siebie i otoczenie. To dopiero początek ich obywatelskiej przygody w życiu!

W uroczystych podsumowaniach projektu w dniach 21, 22 i 25 kwietnia było z nami na żywo prawie 200 osób, w tym Wójt i pracownicy Gminy Biłgoraj, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rad Rodziców, wolontariusze, lokalne media. Za udział w projekcie i wielkie zaangażowanie bardzo im dziękujemy!

Obejrzyjcie koniecznie zdjęcia z gal podsumowujących!

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry