Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nie widać, nie słychać, nie czuć. Co to jest?

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

To tlenek węgla – cichy zabójca. Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tego starali się dowiedzieć uczestnicy spotkania w Aleksandrowie, które odbyło się w 18 września b.r. i dotyczyło bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Spotkanie poprowadził emerytowany strażak PSP starszy brygadier w stanie spoczynku Krzysztof Michoński. Obecni na spotkaniu mieszkańcy w różnym wieku najbardziej zainteresowani byli tym, jak zabezpieczyć się od zatrucia tlenkiem węgla.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Przykładowe źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Można łatwo zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz: prawidłowa instalacja, stały dopływ świeżego powietrza, swobodny odpływ spalin, właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego.

Czujniki tlenku węgla to podstawowy element wyposażenia naszych domów. O tym jak działają, dlaczego warto je mieć mówił zaproszony gość. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Aby zabezpieczyć się przed zatruciem, które może nawet skutkować śmiercią, należy zamontować w domu czujnik tlenku węgla. Przy wyborze czujnika tlenku węgla przede wszystkim musimy kierować się względami bezpieczeństwa. Urządzenie powinno posiadać atest. Urządzenie powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia grzewcze – w ten sposób możemy mieć pewność, że urządzenie szybko zaalarmuje nas o wysokim stężeniu toksycznego gazu.

Liderkami spotkania były uczestniczki projektu „Bezpieczeństwo - mój wybór!” Teresa Puźniak, Maria Pawłowska, Teresa Komada i Janina Bielak. Dziękujemy za owocne spotkanie!

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry