Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nadrzecze - co kryje w sobie?

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi, taki tytuł projektu zobowiązuje do zaangażowania, współdecydowania, zainteresowania. Kogo chcemy zaangażować, zainteresować kulturą lokalną? Grupą tą niewątpliwie jest młodzież, która ma „coś do powiedzenia” jeśli da się jej taką przestrzeń i możliwości.

W tym celu grupa młodzież z Korytkowa udała się na wizytę do pobliskiego Nadrzecza do świetlicy i jednocześnie lokalnego miejsca kultury, gdzie odbyło się spotkanie z pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Podczas spotkania młodzież nie tylko miała okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy nt. lokalnej kultury, tradycji np. stroju ludowego biłgorajskiego, tradycji sitarskiej oraz historii wielokulturowości tego Regionu.

Część uczestników po raz pierwszy usłyszała o genezie stroju biłgorajskiego, o tym w jakiej formie jest kontynuowana tradycja lokalna. To ważne zagadnienia ponieważ pokazują młodzieży bogactwo lokalnej kultury i tradycji.

Wizyta ta dała możliwość nie tylko pozyskania ciekawych informacji, ale też byłą okazją do skonsultowania z młodzieżą, jakie są ich pomysły, potrzeby w zakresie lokalnej kultury, w czym w i jaki sposób mogą uczestniczyć aby aktywnie włączać się w tworzenie tej lokalnej kultury. Możliwości tych jest dużo, począwszy od zespołów i grup wokalnych, tanecznych po udział w konkursach, wystawach, warsztatach, ale także możliwość dawania własnych propozycji i pomysłów. Do udziału młodzieży w lokalnej kulturze i jej współtworzenia zachęcała Pani Irmina Ziętek- pracownica Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

Wizyta odbyła się w ramach Projektu „Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi” współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry