Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzi patrzą bystrym okiem

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Co to jest sesja Rady Miasta, kto ją zwołuje i jak liczone są głosy – na te i inne pytania młodzież otrzymała odpowiedź podczas wizyty w Urzędzie Miasta Biłgoraja w dniu 4 października b.r.

Siedzibę samorządu lokalnego odwiedziło 16 młodych ludzi z Soli, ciekawych, kreatywnych i patrzących bystrym okiem na otaczającą rzeczywistość.

Spotkanie z Sekretarzem Miasta Panem Bogdanem Kowalikiem i Kierownikiem Referatu Organizacyjnego Panem Markiem Kluzem zaznajomiło młodzież ze specyfiką funkcjonowania urzędu i pracą biłgorajskich włodarzy.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w sali konferencyjnej, gdzie odbywają się Sesje Rady Miasta. Niektóre osoby skorzystały z możliwości przemawiania z mównicy, siedzenia na miejscu Przewodniczącego Rady oraz głosowania.

Młodzi dowiedzieli się jak można zabrać głos na najbardziej aktualne dla społeczności tematy, jak można zgłaszać projekty uchwał, dyskutować i głosować. Młodzież nie uczestniczyła osobiście w posiedzeniach sesji Rady Miasta, ale dowiedziała się, zę są one nagrywane i upubliczniane, gdyż prawo dostępu do informacji publicznych jest jednym z podstawowych praw zagwarantowanych obywatelom w konstytucji.

Po spotkaniu uczestnicy zwiedzili Plac Wolności, pospacerowali nowymi alejkami, skorzystali z uroków fontanny, odwiedzili amfiteatr, siłownię zewnętrzną itp. Poznali też wydarzenia, które wybrali mieszkańcy miasta podczas głosowania, a które zostały upamiętnione na specjalnych tablicach obok fontanny.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi!” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry