Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzi aktywnie

Dotyczy projektu: „Obywatelski challenge – włącz się!".

Dlaczego młodzież działa?

Zainteresowanie młodzieży sprawami obywatelskimi zaczyna się już podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Początki mają miejsce już podczas obserwacji funkcjonowania samorządów szkolnych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi realizującymi projekty. Warto dążyć do tego, aby udział w życiu społecznym stał się pewną kulturą. Żeby był częścią życia, jak chodzenie do szkoły lub do pracy, jak tradycje świąteczne czy zasady ruchu drogowego.

Działanie na rzecz społeczności powinno stać się stałą dobrą praktyką aż do uzyskania poczucia, że nasza postawa jest słuszna, ale nie wyjątkowa. Młodzież będzie miała wtedy w świadomości potrzebę działania, jednak pod warunkiem, że podobne akcje będą miały miejsce stale. Intensywny zryw od czasu do czasu, z długimi przerwami, nie wyrobi trwałej postawy. Jedni poczują doping, by znów coś zrobić, ale mogą się znaleźć osoby reagujące pretensją, że znowu czegoś się od nich chce.

Na szczęście duża część młodzieży dostrzega korzyści z podejmowanego wysiłku. Czuje, że warto zrezygnować z marnowania czasu i oderwać się choćby od telefonów. Zaczyna doceniać kontakt z ludźmi. Młodzież ta ma poczucie poprawienia świata, żeby dzięki nim stał się choć trochę lepszy. Czuje też, że coś od nich zależy, że może zmieniać rzeczywistość. Ma poczucie sukcesu, a radość z tego, że się udało zachęca, aby nadal działać. Liczy się tu uznanie i podziękowanie ze strony dorosłych.

Młodzież czuje się doceniona i szanowana i chce wprowadzać zmiany społeczne w swojej wspólnocie lokalnej. Ci młodzi ludzie powinni zgłębiać wiedzę na temat współodpowiedzialności za swoją społeczność, wiedzieć, co znaczy wymagać od siebie i jak angażować innych do współpracy w działania szkolne i społeczne. Patrząc na problemy z innej perspektywy wnosi cenny wkład w działalność organizacji.

Należy jednak wyważyć czas i możliwości uczniów. Uczestnictwo w lekcjach, prace domowe i zajęcia dodatkowe już stanowią uciążliwy obowiązek, więc nadmiar zaangażowania mógłby nużyc i zniechęcać. Z drugiej strony zajęcia dobrowolne, ciekawe, wnoszące nowe treści, angażujące lecz prowadzone bez lekcyjnego rygoru mogą zostać potraktowane jako nowe doświadczenie czy rozrywka. Dzięki zaangażowaniu pozyskuje się nowe zainteresowania, nowe pasje.

Gdy ktoś ma pasję, systematycznie zechce zajmować się tym, co sprawia przyjemność. Zaczyna poszukiwać osób o podobnym zacięciu i już tworzy się aktywność obywatelska. Nie chodzi o zmuszanie się do czegokolwiek, ale o zadowolenie i poczucie, że czas nie został zmarnowany.

Lubisz działać i robić coś dla innych? Chcesz dzielić się swoim czasem, ale nie wiesz jak to zrobić? A może nie lubisz działać w pojedynkę? Jeśli tak – dołącz do grupy młodych w twojej miejscowości i razem zróbcie, plan jak polepszyć życie wokół siebie.

Artykuł powstał w ramach projektu „Obywatelski challenge – włącz się!” i jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry