Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Milion pomysłów i jedno rozwiązanie

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!.

Pomysły na aktywne przerwy? Hania chciałaby wygodne kanapy, Kuba automat do gier, Marcel marzy o miniboisku do gry w piłkę, a Mateusz chce piłkarzyki. Jak pogodzić oczekiwania, jak dogadać się, kiedy każda z kilkudziesięciu „głów” ma inne pomysły? Młodzież z Bidaczowa Starego znalazła rozwiązanie!

Postanowili zorganizować punkt konsultacyjny, w którym każdy będzie mógł wyrazić własną opinię nt sposobów na aktywne i atrakcyjne przerwy w szkole. Symulacja „Pytamy, zapisujemy, decydujemy!” składała się z kilku etapów: na pierwszym z nich młodzi zbudowali widoczny z daleka, kolorowy punkt konsultacyjny, zaopatrzony w megafony, głośniki, słyszalny z każdego miejsca w szkole. Następnie przez kilka dni cała społeczność szkolna zgłaszała do punktu swoje uwagi i opinie zapisując je na tablicach, przyklejając kartki. Nieformalny charakter sprzyjał swobodzie wypowiedzi i pozwolił na zebranie szczerych, kreatywnych i nowatorskich rozwiązań. Na kolejnym etapie grupa inicjatywna podliczyła głosy. Okazało się, iż młodzież z Bidaczowa najbardziej chciałaby spędzać aktywnie czas w czasie przerw grając w gry planszowe i zręcznościowe. Dzięki projektowi „Jesteśmy młodzi- o obywatelskość nam chodzi!” udało się zakupić upragnione materiały.

Jak zauważa koordynatorka projektu – Monika Dominik – taka forma konsultacji, jaką był punkt konsultacyjny, pozwoliła na zebranie opinii bezpośrednio w przestrzeni publicznej, którą była społeczność szkolna. Młodzież nauczyła się uzyskiwać opinie o konsultowanym obszarze, w tym wypadku o przestrzeni korytarzy szkolonych w czasie przerw. Zdobyła umiejętności agitowania i zachęcania innych do włączenia się we wspólną sprawę, zdobyła umiejętność argumentacji przekonań.

Doświadczenie organizacji punktu stało się inspiracją dla młodzieży, aby latem zorganizować podobną formę zbierania opinii wśród całej społeczności Bidaczowa, na ważny dla mieszkańców temat. Oby się udało!

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry