Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kultura zdrowego stylu życia w Smólsku!

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Savoir – vivre, nakrycie świątecznego stołu, ozdoby i dekoracje świąteczno-wiosenne oraz samodzielnie wykonany deser, ciasto lub sałatka. Do tego piękna oprawa, a na koniec uporządkowanie miejsca pracy. To najważniejsze wydarzenia w symulacji obywatelskiej „Kultura zdrowego stylu życia”.

Młodzież w Smólsku spotkała się, aby przeprowadzić diagnozę potrzeb w środowisku. W wyniku tej diagnozy powstało kilka pomysłów na działania w postaci symulacji obywatelskich. Aby sprawdzić, co się podoba większej grupie odbiorców i co jest dla nich ważne zorganizowano głosowanie w formie budżetu obywatelskiego. W efekcie tego procesu młodzież ze Smólska wybrała dwie symulacje najbardziej potrzebne w środowisku.

Jedną z nich jest „Kultura zdrowego stylu życia”. Ta nazwa wybrana przez młodzież spotkała się z dużym zainteresowaniem. Symulacja objęła trzy główne elementy: warsztaty savoir-vivru i przygotowanie świątecznego śniadania, tworzenie ozdób świąteczno-wiosennych oraz konkurs gotowania.

Przed przystąpieniem do konkursu uczestnicy musieli przygotować się zgodnie z zasadami BHP. Potrzebne było nakrycie głowy, fartuch, rękawiczki jednorazowe. Uczestniczyło 10 par. Wśród prac konkursowych przeważały desery, tj. ciasta i sałatki owocowe.

Młodzi ludzie ucierali, miksowali i kroili z wielkim zaangażowaniem. Wszystkie czynności wykonywali samodzielnie. Po zakończeniu należało uporządkować stanowisko pracy i przygotować danie do zaprezentowania.

W skład komisji oceniającej prace weszli: Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Barbara Wojciechowska, szefowa kuchni pani Bożena Zyń oraz współorganizatorka konkursu, pani Beata Glinianowicz. Oceny dokonano zgodnie z następującymi kryteriami: estetyka podania, pomysłowość, wkład pracy oraz przestrzeganie zasad BHP.

Pierwsze miejsce zajęli Błażej Pasierbiewicz i Rafał Minkiewicz, którzy przygotowali deser owocowy w wydrążonym arbuzie. Drugie miejsce uzyskały Maria Grabek i Emilia Gałus. Które przygotowały biszkopt z bitą śmietana i owocami. Trzecie miejsce zajęły Magdalena Chyl i Julia Micyk, a wykonały tartę z bitą śmietana i owocami. Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienie dla Mileny Markowicz i Lidii Markowicz za ciekawą dekorację deseru w pucharkach. Zarówno zwycięzcy jak i uczestnicy otrzymali książki kucharskie. Miejmy nadzieję, że pozwolą one rozwijać talenty kulinarne uczniów.

Projekt “Jeteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi!” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry