Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Jak Młodzież z Korytkowa Dużego Współtworzy Ekologiczną Przyszłość"

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Grupa młodzieżowych liderów z Korytkowa Dużego w procesie konsultacji przeprowadzonych w swoim środowisku dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową z Korytkowa Dużego dostała informację zwrotną od grupy rówieśniczej nt. tego co jest dla nich- jako ludzi młodych- ważnych tematem, problemem społecznym?

Odpowiedź nie była zaskakująca ponieważ młodzież myśląc o przyszłości wskazała, iż idea ekologicznej odpowiedzialności była najważniejszym wyzwaniem i zagadnieniem do podjęcia. Młodzi ludzie postanowili wykorzystać swoją kreatywność do stworzenia ekologicznej inicjatywy, która nie tylko miała za zadanie edukować, ale także przyciągać uwagę i inspirować społeczność lokalną.

Pierwszym etapem inicjatywy było zorganizowanie przyszkolnego skalniaka, w którym zostały zasadzone kwiaty. To nie tylko dodatkowa ozdoba dla szkoły, ale również sposób na zwiększenie zielonych przestrzeni w okolicy. Uczniowie nie tylko zaangażowali się w sadzenie roślin, ale również przejęli odpowiedzialność za ich pielęgnację. Dzięki temu, teren szkoły stał się przyjemniejszy dla wszystkich.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było zaangażowanie się młodzieży w akcję "Sprzątamy dla Polski". 21 kwietnia cała społeczność szkolna pod opieką wychowawców przystąpiła do sprzątania pobliskiego lasu, terenu wokół szkoły, otoczenia kościoła i poboczy dróg w Korytkowie Dużym. To nie tylko pomogło oczyścić przestrzeń publiczną, ale również uświadomiło uczniom problem związany z brakiem odpowiedniej dbałości o środowisko.

Nie zapominając o "Dniu Ziemi", młodzi mieszkańcy Korytkowa Dużego zorganizowali obchody, które miały na celu edukację i promowanie idei ekologicznych. Uczniowie klasy trzeciej wystąpili w przedstawieniu pt. "Sprzątanie na polanie", które miało na celu przekazanie przesłania dotyczącego dbałości o środowisko naturalne. Kolejnym punktem programu był "Pokaz mody ekologicznej", w którym uczestnicy mieli okazję zaprezentować ubrania wykonane z materiałów wtórnych, promując ideę recyklingu i świadomego korzystania z zasobów. Wszyscy zostali nagrodzeni, aby podkreślić ich zaangażowanie i wkład w inicjatywę. Na zakończenie odbył się "Quiz wiedzy ekologicznej", w którym brały udział trzy drużyny. Zwycięska drużyna została nagrodzona upominkami, co dodatkowo wzmocniło motywację do pogłębiania wiedzy na temat ochrony środowiska

Działania młodzieży z Korytkowa Dużego to doskonały przykład, jak partycypacja obywatelska, kreatywność i ekologia mogą się wzajemnie uzupełniać. Ich inicjatywa nie tylko skupia uwagę na problemach ekologicznych, ale także buduje więzi społeczne i angażowanie.

Wreszcie, zaangażowanie młodzieży w działania lokalne jest inwestycją w przyszłość społeczności. Młodzi ludzie są liderami jutra, a kształtowanie ich świadomości ekologicznej i partycypacji obywatelskiej jest kluczowe dla stworzenia lepszej przyszłości. Im wcześniej zaangażujemy młodych ludzi w działania lokalne, tym większe szanse na to, że będą oni kontynuować tę pracę w przyszłości i przyczyniać się do budowania lepszej przyszłości.

Inicjatywa odbyła się w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry