Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dom=bezpieczeństwo?

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Osoby starsze borykają się z rozmaitymi chorobami przewlekłymi. Czynnikiem ryzyka rozwoju wielu z nich jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń.

Dla zachowania zdrowia każdy senior powinien przestrzegać podstawowych zasad zbilansowanej diety:

- Powinniśmy zjadać 5 posiłków dziennie oraz pić przynajmniej 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej – podkreśla Teresa Legieć, realizująca inicjatywę pn.: „Mój dom – moje bezpieczeństwo” i dodaje:

- W codziennej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej owoców i warzyw oraz powinniśmy ograniczyć spożywanie soli, tłustych mięs i wędlin.

Osoby mające problemy z gryzieniem lub połykaniem powinny spożywać posiłki półpłynne lub płynne.

- Ważnym składnikiem w diecie seniora, niezbędnym dla zdrowych kości, jest wapń, którego źródłem są mleko, jogurty naturalne oraz kefir – opowiadają Krystyna Pintal oraz Helena Koszarna współrealizujące inicjatywę.

Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia wskazane jest spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto wiec jeść drób, ryby, oleje roślinne, oliwę z oliwek.

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia seniora lekarz lub dietetyk może mu zalecić stosowanie jednej z diet specjalistycznych.

Wiedzę dotyczącą prawidłowo skomponowanej diety dla osoby starszej seniorzy zdobyli podczas spotkania, które odbyło się dnia 17 września br. w Urzędzie Gminy w Aleksandrowie. Na tym spotkaniu dowiedzieli się również jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby Alzheimera:

- Niestety przyczyna tej choroby jest nadal nieznana i nie ma określonego sposobu zapobiegania jej. Jednak prowadzenie zdrowego trybu życia oraz duża aktywność fizyczna, poznawcza i społeczna znacznie obniżają ryzyko zachorowania – podkreśla Józefa Pyzio, współorganizująca inicjatywę. I dodaje:

- Dowiedzieliśmy się, że objawy choroby Alzheimera rozwijają się stopniowo przez wiele lat, a pierwszym ich symptomem są zazwyczaj problemy z pamięcią krótkotrwałą, przy zachowaniu bardzo dobrej pamięci długotrwałej.

Niestety, jak dotąd nie opracowano lekarstwa na chorobę Alzheimera. Leki zapisywane dla pacjentów z choroba Alzheimera tylko łagodzą lub opóźniają pewne objawy i nie są w stanie skutecznie zatrzymać postępu choroby.

Ostatnim elementem edukacji w zakresie bezpieczeństwa było bezpieczeństwo w domu, gdyż osoby starsze są ufne i stanowią łatwy cel dla oszustów. Żeby o niczym nie zapomnieć seniorzy spisali cenne wskazówki:

- Zawsze zamykamy drzwi na klucz i nie otwieramy ich osobom nieznajomym;

- Wychodząc z domu zamykamy okna i drzwi, a klucze umieszczamy w bezpiecznym miejscu;

- W przypadku wizyty kominiarza, gazownika lub innego specjalisty upewniamy się w danej instytucji, że taka wizyta się odbędzie, a na czas wizyty zapewniamy sobie towarzystwo;

- Nie przechowujemy w domu dużej ilości gotówki.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry