Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Dobry ratownik to żywy ratownik”

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

„Dobry ratownik to żywy ratownik” – ta znana w ratownictwie medycznym maksyma jest aktualna do dziś. Jeśli podczas udzielania pomocy nie zadbamy o własne bezpieczeństwo, staniemy się kolejnym poszkodowanym. Może okazać się również, że na miejscu zdarzenia zabraknie osób do udzielania pierwszej pomocy.

Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję o bezpośredniej pomocy poszkodowanemu, sprawdźmy, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne i czy sami nie narazimy naszego zdrowia na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Instruktor udzielania pomocy przedmedycznej Wojciech Skrok, w dniu 20 września b.r przekonywał seniorów i młodzież do tego, że bezpieczeństwo ratownika to podstawa.

Możesz zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać pomoc lub wykonać resuscytację. Każda rola jest ważna. edukował seniorów, seniorki i młodzież w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczył również wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Podczas spotkania mówił o numerach alarmowych, jak zachować się w przypadku gdy jesteśmy świadkiem wypadku, omdlenia, podtopienia oraz porażenia prądem. Seniorzy podczas spotkania pogłębili wiedzę w tak ważnych kwestiach jak np. oparzenia, złamania zwichnięcia, wykonywania opatrunków. Nauczyli się też jak wiązać węzeł ratowniczy i w jakich sytuacjach może być pomocny.

Widoczne zainteresowanie uczestników starszych i młodszych, jak również aktywność seniorów i młodzieży świadczyły o tym, że nie był to czas stracony – podsumowała Helena Trybalska, liderka inicjatywy.

Instruktor zwrócił uwagę na to jak rozpoznać objawy zawału serca i udaru mózgu, oraz jak należy reagować w takich sytuacjach. Podkreślił, że ważne jest pamiętanie ważnych numerów telefonów i numerów alarmowych.

Wiedza czyni człowieka bardziej odważnym. Ludzie często nie podejmują się udzielenia pierwszej pomocy ponieważ się boją, a strach ten często wynika z niewiedzy jak należy postępować.

Był to bardzo pouczający wykład, po którym uczestnicy stali się bardziej świadomi jak reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia swojego i innych, niewykluczone, że nabyte umiejętności okażą się kiedyś przydatne w ratowaniu czyjegoś życia.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry