Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dąbrowica z wizytą w "sercu Roztocza"

Dotyczy projektu: „Obywatelski challenge – włącz się!".

W ramach wizyty studyjnej z projektu „Obywatelski Challenge – Włącz się!” młodzież z Dąbrowicy odwiedziła urokliwy Zwierzyniec.

Jest to miasteczko położone nad Wieprzem przy Roztoczańskim Parku Narodowym ze wszystkich stron otoczone lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy. Nic więc dziwnego, że nazywane jest „sercem Roztocza”.

Podczas wizyty młodzież odwiedziła Urząd Gminy Zwierzyniec, gdzie została bardzo ciepło przyjęta przez Panią Burmistrz Urszulę Kolman oraz Bernadettę Bartnik, które przedstawiły specyfikę funkcjonowania Gminy Zwierzyniec, zapoznały grupę z prowadzonymi działaniami, szczególnie na rzecz młodzieży i sektora społecznego. Młodzież dowiedziała się, jak przebiegają praktyki partycypacyjne, w tym spotkania otwarte z młodzieżą, konsultacje, grupy robocze. Wizyta ta pozwoliła zrozumieć istotę mechanizmów demokratycznych oraz pokazała, jak osiągnąć synergię w działaniach na rzecz wspólnoty lokalnej.

Wynikiem spotkań młodych z władzami jest funkcjonujący w Parku Środowiskowym zespół sportowo rekreacyjny: skatepark, nowoczesne boisko i plac zabaw oraz park linowy, funkcjonujący na terenie parku Zwierzyńczyk.

Są to przyjazne miejsca, które pozwalają w bezpieczny sposób sprawdzić nie tylko swoją kondycję fizyczną lecz również umiejętność koncentracji oraz pokonywania własnych słabości. Miejsca te są również dowodem na to, że ekologia, rozwój oraz zabawa w żaden sposób nie zakłócają swoich walorów, a wręcz przeciwnie – idą ze sobą w parze.

Tam też udała się grupa młodzieży, jako kolejny etap wizyty. Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczaniu towarzyszą.

Myślę, że wspomnienia z tego wydarzenia pozostaną z uczestnikami na długo.

Wizyta odbyła się w ramach projektu Obywatelski challenge – włącz się!” który finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry